Etusivu Liikunta Palkinnot ja ansiomerkit Liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomerkit vuodelle 2003

Liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomerkit vuodelle 2003

ANSIORISTI KULTAISENA

 

Sukunimi

Etunimet

Syntymä-
vuosi

Titteli

Koti-
paikka

Ehdottaja

1

Kelhä

Eero Samuli

1930

Myyntipäällikkö

Ii

Rovaniemen NMKY ry

2

Kinnunen

Raija Kaarina

1943

Toiminnanjohtaja

Vantaa

Suomen Liikunnanohjaat SULI ry

3

Kovalainen

Sulo Väinö

1943

Insinööri

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

4

Lempinen

Jaakko Johannes

1931

Toimitusjohtaja

Helsinki

Suomen Palloliitto

5

Loponen

Seppo Paavo

1937

Toimitusjohtaja

Lahti

TUL

6

Salin

Riitta Liisa

1950

Tiedotusjohtaja

Espoo

Viipurin Urheilijat ry

7

Taimi

Risto Tapani

1932

Urheilutoimittaja

Turku

Suomen Urheilutoimittajienliitto

8

Wichmann

Karri

1926

Professori

Helsinki

Suomen Veteraaniurheiluliitto ry

 

 ANSIORISTI

1

Boström

Kaj-Olof Leo

1942

Teknikkokapteeni

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

2

Casagrande

Antonio Riccardo

1935

Ekonomi

Turku

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

3

Hakanen

Jarmo Olavi

1953

Pääsihteeri

Tampere

Suomen Urheiluliitto ry

4

Hara

Yrjö Johannes

1926

Työnjohtaja

Jyväskylä

Suomen Palloliiton Keski-Suomen Piiri ry

5

Helenius

Mauno Oskari

1941

Teknillinen johtaja

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

6

Humaloja

Matti Ilmari

1947

Kiinteistönhoitaja

Viiala

TUL

7

Huppunen

Juhani Markus

1941

Rehtori

Köyliö

Satakunnan Yleisurheilu ry

8

Hämäläinen

Martti Juhani

1943

Yliluutnantti

Enontekiö

Suomen Latu ry

9

Jalovaara

Osmo Joe

1936

Diplomi insinööri

Espoo

Suomen Ilmailuliitto ry

10

Kääriäinen

Pertti Olavi

1940

Yrittäjä

Iisalmi

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

11

Liski

Raimo Tapani

1933

Tehdaspalvelu-päällikkö

Pori

SVUL:n Satakunnan piiri ry

12

Luukkonen

Erkki Ensio

1932

Sähköasentaja

Imatra

TUL

13

Lähteenmäki

Matti Jouko Asser

1942

Rehtori

Huittinen

Lauttakylän Luja

14

Mölsä

Pauli Tapio

1947

Paperityöläinen

Imatra

Ruokolahden Raju ry

15

Niemi

Risto Anselm

1941

Insinööri

Lahti

Suomen Ilmailuliitto ry

16

Nurmi

Keijo Johannes

1934

Tarkastusesimies

Pornainen

TUL

17

Paarma

Timo Sakari

1927

Koulutussihteeri

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

18

Parikka

Esko

1951

Yhteyspäällikkö

Juuka

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

19

Pietarinen

Ari Tapani

1950

Projekti-insinööri

Kotka

Karhulan Katajaiset ry

20

Pirskanen

Keijo Matti Uolevi

1933

Postimiesten esimies

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

21

Pätiälä

Jorma Erkki Olavi

1941

Apulaiskaupungin-johtaja

Helsinki

Autoliitto ry

22

Salin

Riitta Iris Anneli

1945

Yrittäjä

Janakkala

Suomen Latu ry

23

Solehmainen

Matti Johannes

1944

Vanhempi konstaapeli

Maaninka

Suomen Lentopalloliitto ry

24

Toivonen

Pekka Vilhelm

1941

Liikunnanohjaaja

Jyväskylän mlk

Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän Kiri ry

25

Tuominen

Jukka Tapani

1949

Henkilöstökehitys-päällikkö

Vammala

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

26

Uusitalo-Ovaska

Eija Hellevi

1951

Liikunnanohjaaja

Kotka

Suomen Lentopalloliitto ry

27

Viilomaa

Seppo Arvid

1931

Apulaisasema-päällikkö

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

28

Vuorikkinen

Markku Taisto Salomo

1943

Yhteyspäällikkö

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

29

Välimäki

Seppo Kullervo

1947

Kehitysteknikko

Noormarkku

Satakunnan Yleisurheilu ry

30

Ylä-Tuuhonen

Tuomas Edvard

1949

Toiminnanjohtaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

 

ANSIOMITALI KULTAISIN RISTEIN 

1

Aalto

Heikki

1929

Työnjohtaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

2

Antikainen

Paavo Antero

1938

Palomies

Kuopio

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

3

Anttila

Sauli Alarik

1953

Myyntipäällikkö

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

4

Arvio

Seppo Juhani

1952

Suunnittelu-päällikkö

Rovaniemi

Suomen Latu ry

5

Aulio

Raimo

1923

Lennonopettaja

Hyvinkää

Suomen Ilmailuliitto ry

6

Bergström

Richard

1919

Herr

Lovisa

CIF

7

Färm

Olavi Matias

1952

Teleteknikko

Merikarvia

Merikarvian Seudun Ampujat ry

8

Hahl

Pekka

1955

Autoilija

Varkaus

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

9

Hannukainen

Raimo Juhani

1953

Majuri

Kankaanpää

Kankaanpään Suunnistajat ry

10

Haukanhovi

Hannu Tapani

1945

Varatuomari

Espoo

Suomen Palloliiton Helsingin Piiri ry

11

Hautajärvi

Herman

1932

Rajavääpeli

Salla

Oulangan Seutupojat ry

12

Heikkinen

Eino Antero Antti

1959

Rehtori

Pihtipudas

Suomen Lentopalloliitto ry

13

Heinonen

Into Jalmari

1927

Postimiesten esimies

Salo

TUL

14

Hellman

Harry Bengt Torolf

1947

Taxbilist

Borgå

CIF

15

Hirvinen

Kauko

1953

Aluepäällikkö

Kokkola

Keski-Pohjanmaan Liikunta ry

16

Horko

Lasse Olavi

1933

Puuseppä

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

17

Hyle

Jaakko

1941

Makkaratyöntekijä

Pori

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

18

Ilmo

Risto

1938

Kelloseppä

Jyväskylä

TUL

19

Johansson

Henry Rafael

1958

Mac-operatör

Helsinki

Bowlingföreningen HIFK r.f.

20

Junes

Teuvo Juhani

1955

Rakennusmestari

Keminmaa

Kemin Kunto ry

21

Järvinen

Kalle Ilmari

1930

Muurari

Ruovesi

TUL

22

Järvinen

Jouko Matias

1953

Toimitusjohtaja

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

23

Kananen

Veli Matti Taavetti

1948

Sähköasentaja

Joensuu

TUL

24

Kemppainen

Eila Sisko Marjatta

1944

Vaihetyöntekijä

Suomussalmi

TUL

25

Kenakkala

Eero Markus

1934

Veturinkuljettaja

Oulu

TUL

26

Kivestö

Mikko Johannes

1936

Ekonomi

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

27

Koivula

Reino Yrjö Johannes

1941

Maalari

Vammala

TUL

28

Kokkonen

Seppo Olavi

1955

Varastomies

Helsinki

Poliisien Ampumaseura ry

29

Koponen

Esko

1955

LVI-suunnittelija

Outokumpu

TUL

30

Koskinen

Jorma Kalervo

1947

Huoltomies

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

31

Koskinen

Elmer Pellervo

1923

Koneteknikko

Vilppula

Suomen Ilmailuliitto ry

32

Kumpulainen

Alpo Kalevi

1946

Liikuntatoimen-johtaja

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

33

Kuusisto

Jouko

1943

Toimitusjohtaja

Huittinen

Lauttakylän Luja ry

34

Kylänpää

Heikki Olavi

1929

Kuorma-suunnittelija

Pori

Suomen Palloliiton Satakunnanpiiri ry

35

Lahtinen

Jorma Kalevi

1942

Piiriteknikko

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

36

Laine

Jouko Antero

1948

Liikuntasihteeri

Multia

Multian kunta

37

Latvasalo

Pekka Juhani

1953

Liikuntapaikka-mestari

Kurikka

Kurikan kaupunki

38

Leppäluoto

Leena Anneli

1943

Silmäosaston hoitaja

Liminka

Limingan Naisvoimistelijat ry

39

Lindeberg

Aarne Antero

1939

Autonkuljettaja

Lahti

Lahden Ahkera ry

40

Lindholm

Kauko

1951

Suunnittelu-päällikkö

Salo

TUL

41

Lönnberg

Eva Susanna Agneta

1954

Stadsgeodet

Pargas

CIF

42

Manninen

Matti Mikael

1932

Yritystutkija

Keuruu

Keuruun kaupunki

43

Marttila

Hannu Olavi

1939

Ylikonstaapeli

Kemi

Kemin Kunto ry

44

Mattila

Hannu

1946

Asentaja

Pori

TUL

45

Mecklin

Matti Juhani

1940

Insinööri

Helsinki

Suomen Ilmailuliitto ry

46

Melleri

Kari Arvi Johannes

1943

Översterlöjtnant

Sibbo

CIF

47

Meriheinä

Ulf-Göran

1957

Diplom ingenjör

Sibbo

CIF

48

Mäki-Reinikka

Pekka

1956

Myllyn johtaja

Lahti

Lahden Ahkera ry

49

Nevalainen

Erkki Olavi

1950

Vanhempi konstaapeli

Ruokolahti

Ruokolahden Raju ry

50

Noponen

Arvi Ilmari

1933

Kapteeni evp

Suomussalmi

Kainuun Liikunta ry

51

Nordling

Allan Alarik

1926

Direktör

Linjendal

CIF

52

Normasto

Ritva

1933

Rouva

Turku

TUL

53

Nättinen

Kari Juhani

1954

Liikuntapaikka-hoitaja

Korpilahti

Suomen Lentopalloliitto

54

Pesola

Tuomo

 

Herra

Lahti

Lahden Ahkera ry

55

Pihlajamäki

Aulis Eerikki

1942

Yrittäjä

Rauma

Suomen Judoliitto ry

56

Postareff-Jurvelin

Aila Maria

1959

Aluemyyntipäällikkö

Kiiminki

Suomen Lentopalloliitto ry

57

Pyhähuhta

Unto Ilmari

1936

Työnjohtaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

58

Pystynen

Paavo Kalervo

1932

Sotilasmestari evp

Lappeenranta

Lappeenrannan Urheilu-Miehet ry

59

Raasio

Simo Juhani

1932

Ammattikasvatus-neuvos

Espoo

VLN

60

Ranta

Markku

1947

Asentaja

Rauma

TUL

61

Rehunen

Teuvo Aimo Olavi

1941

Majuri evp

Kotka

SVUL

62

Reinikka

Erkki

1940

Liikunnanopettaja

Lahti

Lahden Ahkera ry

63

Repo

Oiva Tapani

1946

Linja-autonkuljettaja

Noormarkku

Porin Tarmo ry

64

Ristimäki

Timo Jari Vihtori

1952

Tarkastaja

Vähäkyrö

Suomen Lentopalloliitto

65

Rosengren

Erik

1938

Herr

Pernå

CIF

66

Ruokonen

Mauno Asser

1933

Teknikko

Kangasala

TUL

67

Saastamoinen

Reino Antero

1951

Varastotyöntekijä

Joensuu

TUL

68

Salonen

Matti Yrjö Johannes

1951

Toimitusjohtaja

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

69

Sankkinen

Matti Sakari

1946

Liikuntapaikka-mestari

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

70

Santavuo

Timo Risto

1960

Varatuomari

Pori

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

71

Sivén

Tapani Aatos

1952

Tulluppsynings-man

Eckerö

CIF

72

Strandberg

Börje Richard

1950

Plåtslagare

Malax

CIF

73

Tammela

Taisto Olavi

1944

Rehtori

Haukipudas

TUL

74

Tammelin

Nils-Johan Fredrik

1934

Diplom ekonom

Espoo

Bowlingföreningen HIFK rf

75

Tepponen

Jari Tapio

1952

Toiminnanjohtaja

Lohja

Suomen Sotilasurheiluliitto ry

76

Tiihonen

Matti Niilo Väinö

1942

Rehtori

Anjalankoski

Suomen Palloliiton Kaakkois-Suomen piiri ry

77

Tiitinen

Reino Kalervo

1926

Työnjohtaja

Ruokolahti

Ruokolahden Raju ry

78

Tuhkanen

Matti Johannes

1935

Veturinkuljettaja

Pori

TUL

79

Valtatie

Taru Maritta

1953

Opiskelija

Tampere

TUL

80

Varalahti

Reijo

1945

Avustava ulosottomies

Karkkila

TUL

81

Venho

Kaj Valdemar

1951

Typograf

Borgå

CIF

82

Virtanen

Lasse Tapani

1943

Edustaja

Kangasala

Niemi Ahti

83

Virtanen

Markku Tapio

1947

Palomies

Janakkala

TUL

84

Vohlonen

Seppo Tapio

1940

Maanviljelijä

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

85

Vuorinen

Olavi Antero

1952

Opettaja

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Tarmo ry

 

 ANSIOMITALIT

1

Ahonen

Esko Armas Olavi

1940

Maastosuunnittelija

Nokia

TUL

2

Ahonen

Kari Johannes

1952

Asentaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

3

Ahopelto

Veli-Matti

1949

Kirvesmies

Töysä

Töysän Veto ry

4

Asukas

Tauno Teuvo Juhani

1950

Filosofian maisteri

Kankaanpää

Kankaanpään Suunnistajat ry

5

Bergman

Maija Raakel

1945

Kanslisti

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

6

Bäckström

Alf Ingmar

1948

Ingenjör

Korsholm

CIF

7

Ekberg

Lasse-Pekka

1944

Herr

Espoo

Bowlingföreningen HIFK r.f

8

Fred

Bodil Marita

1952

Biblioteks-funktionär

Korsholm

CIF

9

Granholm

Mauri Tapio

1953

Yhteyspäällikkö

Noormarkku

Noormarkun Nopsa

10

Grönholm

Rolf Johan

1935

Herr

Helsinki

Bowlingföreningen HIFK r.f

11

Hakosalo

Lauri Juhani

1941

Asianajaja

Merikarvia

Merikarvian Seudun Ampujat ry

12

Halsvaha

Tuomo Mikael

1958

Mielisairaanhoitaja

Turku

Suomen Yuishinkai ry

13

Heinonen

Pekka Juhani

1940

Työsuojelusihteeri

Helsinki

TUL

14

Hoppula

Kyösti Tapio

1941

Laskuttaja

Kemi

Kemin Kunto ry

15

Huovinen

Jaakko Olavi

1935

Opettaja

Taivalkoski

Taivalkosken Kuohu ry

16

Jansson

Kari

1939

Suunnittelija

Rauma

TUL

17

Javanainen

Timo Kalervo

1942

Liikunnan lehtori

Padasjoki

Suomaa / Räsänen

18

Jehkonen

Lauri

1938

Herra

Järvenpää

Suomen Latu ry

19

Jokela

Raino

1938

Herra

Lappeenranta

Suomen Palloliiton Kaakkois-Suomen piiri ry

20

Jokikokko

Tarja Heli Mirjami

1963

Aineenopettaja

Oulu

TUL

21

Jussila

Tuomo Tapani

1962

Postimies

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

22

Järvenpää

Sinikka

1951

Kuntosalinhoitaja

Helsinki

Tapanilan Erä ry

23

Järvinen

Merja Elisabet

1962

Rouva

Helsinki

Viipurin Urheilijat ry

24

Järvitalo

Raimo Johannes

1949

Palomies

Oulu

TUL

25

Kaikkonen

Eino

1929

Koneasentaja

Haukipudas

TUL

26

Kanervo

Olavi Aaro Fabian

1934

Herr

Vantaa

Bowlingföreningen HIFK r.f.

27

Karhu

Riitta-Liisa

1951

Fysioterapeutti

Lappeenranta

Ylämaan Pyrkijät ry

28

Karlsson

Reijo

1952

Laminoitsija

Kalvola

TUL

29

Katajisto

Erkki Sakari

1948

Maanviljelijä

Kankaanpää

Kankaanpään Suunnistajat ry

30

Kautonen

Jari Juhani

1952

Kuljettaja

Savonlinna

Suur-Savon Pesis ry

31

Kelavuori

Asko

1960

Sähköasentaja

Sonkajärvi

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

32

Kenttä

Raija Elina Marketta

1951

Merkonomi

Merikarvia

Merikarvian Seudun Ampujat ry

33

Kesti

Kari

1954

Nuorisopäällikkö

Siilinjärvi

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

34

Ketonen

Pekka

1948

Toimitusjohtaja

Helsinki

Suomen Ilmailuliitto ry

35

Kiiltomäki

Mirja Orvokki

1941

Seurakuntamestari

Töysä

Töysän Veto ry

36

Koivunen

Keijo

1945

Herra

Rauma

TUL

37

Kojo

Erkki Kalevi

1934

Lehtori

Pieksämäki

Suomen Latu ry

38

Kokkonen

Pekka

1948

Teknikko

Kalvola

TUL

39

Kokkonen

Timo

1945

Teknikko

Kalvola

TUL

40

Kokkonen

Paula Tellevo

1946

Varatuomari

Helsinki

Suomen Latu ry

41

Koskinen

Kauko

1939

Kiinteistöneuvos

Helsinki

Tapanilan Erä ry

42

Kukkaro

Pertti Tapio

1958

Automaatio-asentaja

Rauma

TUL

43

Kurki

Arto

1944

Herra

Rauma

TUL

44

Kyllönen

Ilpo Juhani

1961

Prosessin hoitaja

Pori

TUL

45

Kymäläinen

Raimo

1952

Bingohallin hoitaja

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Tarmo ry

46

Kärkkäinen

Osmo Aulis

1938

Kaupunginjohtaja

Keuruu

Keuruun kaupunki

47

Kärmeniemi

Pekka Kalevi

1955

Ostaja

Keuruu

Keuruun kaupunki

48

Lahdensivu

Olavi Juhani

1938

Faktori

Viiala

TUL

49

Lahdensivu

Pentti Johannes

1939

Opettaja

Haukipudas

TUL

50

Laine

Arja Irmeli

1952

Erityisopettaja

Rauma

Rauman Urheilijat ry

51

Lax

Kari-Pekka

1956

Koulunjohtaja

Huittinen

Lauttakylän Luja ry

52

Lehtinen

Martti

1950

Toimistoinsinööri

Kuopio

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

53

Lehtinen

Pauli

1935

Viilaaja

Rauma

TUL

54

Lehtonen

Martti+C247 Johannes

1934

Talonmies

Töysä

Töysän Veto ry

55

Leino

Jarmo Juhani

1948

Vahtimestari

Rauma

Rauman Urheilijat ry

56

Lepistö

Jyrki

1962

Fysioterapeutti

Noormarkku

Porin Tarmo ry

57

Liedes

Irene Soilikki

1938

Kanslisti

Haukipudas

TUL

58

Lindfors

Anna-Leena

1937

Koneenhoitaja

Rauma

Rauman Urheilijat ry

59

Lintukorpi

Seppo Juhani

1952

Vahinkoasian-tuntija

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

60

Lipponen

Marja

1950

Rakennusinsinööri

Iisalmi

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri ry

61

Loukonen

Merja Hannele

1962

Merkonomi

Rusko

TUL

62

Manninen

Teuvo Olavi

1944

Majuri evp

Kuusankoski

Korian Jääkiekko ry

63

Marjala

Jari-Pekka

1963

Luokanopettaja

Oulu

TUL

64

Markkanen

Terho

1932

Mittamies

Ruokolahti

Ruokolahden Raju ry

65

Martikainen

Jorma Sakari

1948

Metsuri

Ruokolahti

Ruokolahden Raju ry

66

Mattila

Edvin Matias

1935

Puuseppä

Haukipudas

TUL

67

Mattila

Tomi Lauri Anton

1963

Tuoteryhmä-asiantuntija

Pori

Porin Tarmo ry

68

Metsä

Erkki Juhani

1952

Kokoonpanija-koneistaja

Jyväskylä

TUL

69

Moisio

Sinikka Annikki

1946

Toimistoapulainen

Huittinen

Lauttakylän Luja ry

70

Mustkivi

Aino

1950

Liikunnanopettaja

Helsinki

Tapanilan Erä ry

71

Mäkiranta

Pirjo

1948

Hoitoapulainen

Noormarkku

Noormarkun Nopsa

72

Mäntynen

Pekka Keijo

1941

Myyjä

Rauma

Rauman Urheilijat ry

73

Niemi

Toivo Johannes

1933

Maanviljelijä

Töysä

Töysän Veto ry

74

Nikulainen

Matti Olavi

1940

Offsetpainaja

Espoo

TUL

75

Nissilä

Atte Tapani

1952

Suunnittelija

Rauma

TUL

76

Nisula

Matti Einari

1937

Rakennusmies

Haukipudas

TUL

77

Nokka

Seppo Sakari

1947

Insinööri

Kemi

Kemin Kunto ry

78

Nurmi

Kaarlo Juhani

1947

Toimitusjohtaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

79

Nurmi

Tero Kalevi

1956

Asiantuntija

Hyvinkää

Riihimäen Kisko ry

80

Nurmi

Maritta

1954

Piirtäjä

Eurajoki

TUL

81

Nurmi

Veli-Matti

1952

Lääketieteen lisensiaatti

Lahti

Lahden Hiihtoseura ry

82

Nurmio

Pekka Tapani

1943

Herra

Turku

TUL

83

Närhi

Teuvo

1958

Merkantti

Juuka

TUL

84

Ojala

Erkki Johannes

1953

Maaseutujohtaja

Pertunmaa

Suomen Palloliiton Kaakkois-Suomen piiri ry

85

Paappanen

Heimo

1948

Haastemies

Kotka

Karhulan Katajaiset ry

86

Palokangas

Paavo Lauri

1943

Teollinen muotoilija

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

87

Peltonen

Esko Aulis

1955

Sähköurakoitsija

Karkkila

Viipurin Urheilijat ry

88

Pietarinen

Merja Hannele

1954

Toimistohoitaja

Kotka

Karhulan Katajaiset ry

89

Pihlajamäki

Pauli

1950

Työteknikko

Pori

TUL

90

Pihlajamäki

Pirjo Anneli

1955

Siivooja

Orimattila

Orimattilan Jymy ry

91

Piippo

Hilja Elisabet

1956

Fysioterapeutti

Oulu

TUL

92

Piispanen

Marju-Liisa Helena

1952

Hammashoitaja

Ylämaa

Ylämaan Pyrkijät ry

93

Pirttilahti

Helvi Annikki

1948

Erityisopettaja

Haukipudas

TUL

94

Pohjola

Ilkka Tapio

1950

Tuotanto suunnittelija

Keuruu

Keuruun kaupunki

95

Pöyry

Matti Tapio

1958

Luokanopettaja

Kiiminki

Koululiikuntaliitto KLL ry

96

Rantala

Matti Juhani

1939

Rakennusmestari

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

97

Reihe

Nils-Olof Göran

1943

Ingenjör

Helsinki

Bowlingföreningen HIFK r.f.

98

Repo

Armi

1957

Laskenta-assistentti

Juuka

TUL

99

Rintakoski

Hannu Ilmari

1944

Toimittaja

Huittinen

Lauttakylän Luja ry

100

Ruuska

Reino Uljas

1936

Kirvesmies

Haukipudas

TUL

101

Saarikko

Simo Johannes

1963

Varatuomari

Turku

Suomen Yuishinkai ry

102

Saarinen

Raija Aulikki

1948

Moottorikelkan kuljettaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

103

Saarinen

Juhani

1941

Kirvesmies

Rauma

TUL

104

Saario

Pekka Seppo Juhani

1956

Liikennelentäjä

Tuusula

Suomen Ilmailuliitto ry

105

Saarni

Tapio Olavi

1955

Kenttäpäällikkö

Pori

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry

106

Saastamoinen

Sirpa Iida Annikki

1953

Toimistotyöntekijä

Joensuu

TUL

107

Saavalainen

Antero

1945

Sähköasentaja

Kuopio

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

108

Sainio

Marjo-Riitta

1956

Valaisintyöntekijä

Kalvola

TUL

109

Sainio

Pirkko

1956

Konttoristi

Kalvola

TUL

110

Salomaa

Matti Jorma Olavi

1941

Lehtori

Kotka

Suomen Palloliiton Kaakkois-Suomen piiri ry

111

Sampakoski

Veli-Jukka

1942

Vanhempi konstaapeli

Noormarkku

Noormarkun Nopsa

112

Savolainen

Kalle-Pekka

1959

Ajojärjestäjä

Rauma

TUL

113

Siika

Aarne Tapio

1947

Liikenneopettaja

Riihimäki

Riihimäen Kisko ry

114

Simanainen

Jarmo Kalervo

1949

Lehtori

Kemi

Kemin Kunto ry

115

Siponen

Jouko Sakari

1944

Tiehöylänkuljettaja

Juuka

Ahman Pojat ry

116

Sippola

Mauno Juhani

1951

Työnjohtaja

Kuortane

Suomen Latu ry

117

Sjöström

Kalevi Albert

1955

Työnjohtaja

Lieto

TUL

118

Strömberg

Tage

1944

Postimies

Espoo

TUL

119

Tihinen

Maija-Liisa

1946

Toimistosihteeri

Oulu

TUL

120

Tolonen

Ari Markku

1955

Koneasentaja

Kajaani

TUL

121

Turpeinen

Lauri

1945

Rakennusmestari

Lieksa

TUL

122

Ukkola

Urpo Einari

1938

Varastotarkkailija

Haukipudas

TUL

123

Urho

Tauno

1933

Maalari

Rauma

TUL

124

Vaahto

Pekka Unto

1949

Filosofian maisteri

Lahti

Lahden Attaseakerho ry

125

Vaara

Marjatta Helena

1955

Yhteiskuntatieteen maisteri

Kankaanpää

Kankaanpään Suunnistajat ry

126

Wallgren

Matti Arvi

1939

Asentaja

Helsinki

Poliisien Ampumaseura ry

127

Varjonen

Pertti Keijo

1941

Herra

Naantali

Rauman Urheilijat ry

128

Viitanen

Jukka Tapani

1952

Postimies

Rauma

Rauman Urheilijat ry

129

Wilén

Elvi Kaarina

1937

Kustannuslaskija

Hyvinkää

Suomen Latu ry

130

Vilkas

Helena Marjatta

1943

Sihteeri

Kotka

Karhulan Katajaiset ry

131

Viuhko

Marja

1936

Rouva

Salo

TUL

132

Vuorinen

Hannu Henry

1960

Kasvatustieteiden kandidaatti

Kotka

Karhulan Katajaiset ry

133

Vuorinen

Marja-Leena

1956

Kilpailusihteeri

Kirkkonummi

Suomen Lentopalloliitto ry

134

Vähälä

Eija

1946

Tulosaluejohtaja

Kuopio

Suomen Palloliiton Itä-Suomen piiri

135

Välimäki

Raija Irmeli

1949

Aluesihteeri

Pori

Porin Tarmo ry

136

Välimäki

Kirsti Irmeli

1946

Lastenhoitaja

Noormarkku

Noormarkun Nopsa

137

Öystilä

Virve Birgit Mariann

1952

Päivähoidon aluejohtaja

Rauma

Rauman Urheilijat ry

 

Etusivu Liikunta Palkinnot ja ansiomerkit Liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomerkit vuodelle 2003